Objava: 22.06.2022 11:01:32
Kako je naglasila predsjednica von der Leyen u govoru o stanju Unije 2021., Europa treba pojačati potporu svojim mladim građanima koji se nađu izvan sustava i ne znaju kako dalje, odnosno mladima koji ne rade, nisu u sustavu redovitog obrazovanja te nisu u sustavu obrazovanja odraslih (NEET–ovi).
Zbog toga će Europska Komisija pokrenuti novu inicijativu pod nazivom ALMA (Aim, Learn, Master, Achieve) čiji je cilj pomoći tim mladim ljudima da pronađu put prema tržištu rada. To se posebno odnosi na najugroženije među mladima u dobi od 18 do 30 godina koji ne rade, nisu u sustavu redovitog obrazovanja te nisu u sustavu obrazovanja odraslih. Te se osobe suočavaju s vrlo slabim izgledima za zapošljavanje ili osposobljavanje iz osobnih ili strukturnih razloga (npr. invaliditet, dugotrajna nezaposlenost, nedostatne kvalifikacije/strukovne vještine, migrantsko podrijetlo).
ALMA će sudionicima omogućiti boravak u inozemstvu uz mentorstvo u razdoblju od dva do šest mjeseci u drugoj državi članici EU-a tesveobuhvatan projektni ciklus koji podrazumijeva mentoriranje i savjetovanje u svakoj fazi. Time će im se omogućiti unaprjeđivanje vještina, znanja i iskustva i na taj način olakšati socijalno uključivanje u njihovoj matičnoj zemlji, ali i pružiti prilika za stvaranje novih veza diljem Europe. Osnovni je cilj omogućiti im da se integriraju u društvo i pronađu svoje mjesto na tržištu rada.
Komisija tako potvrđuje odlučnost da u okviru europskog stupa socijalnih prava podupire provedbu pojačane Garancije za mlade donesene 2020. i stvara jednake mogućnosti pružanjem aktivne potpore uključivanju mladih u nepovoljnom položaju na tržište rada i u društvo u njihovoj matičnoj zemlji.
Što je ALMA
Inicijativa ALMA temelji se na programu socijalne inovacije koji Njemačka provodi od 2008. (IdA – Integration durch Austausch, Uključivanje putem razmjene). Program je 2012. preuzela transnacionalna mreža 15 država članica uz potporu ESF-a, a od 2015. provodi se u okviru transnacionalnog koordiniranog poziva u kontekstu Europskog socijalnog fonda.
Inicijativu će provoditi države članice u okviru Europskog socijalnog fonda plus (ESF+) uz potporu Europske komisije na razini EU-a.
Inicijativa ALMA bit će dopuna postojećim programima za mobilnost mladih kao što su Erasmus Plus ili Europske snage solidarnosti jer je namijenjena skupini mladih koji nisu obuhvaćeni tim programima.
Kome je inicijativa namijenjena?
ALMA je prekogranični program mobilnosti koji će promijeniti živote mladih u nepovoljnom položaju koji ne rade, nisu u sustavu redovitog obrazovanja te nisu u sustavu obrazovanja odraslih. Usmjeren je na mlade osobe:
Kakva će se potpora pružati?
Prije boravka u inozemstvu sudionici će pohađati intenzivno i posebno prilagođeno osposobljavanje u svojoj matičnoj zemlji. Sudionicima će biti ponuđen boravak koji uključuje stručnu praksu uz mentorstvo u razdoblju od 2 do 6 mjeseci u drugoj zemlji EU-a. Nakon povratka potpora se nastavlja, odnosno sudionike se usmjerava tako da novostečene vještine koriste u svojoj matičnoj zemlji kako bi se zaposlili ili nastavili obrazovanje.
Koji će se troškovi pokrivati?
Sredstvima iz ESF-a plus pokrivat će se sljedeći troškovi:
Kako se prijaviti?
Sudionici će se birati u okviru programa ESF-a plus država članica i regija EU-a koje provode inicijativu ALMA u okviru svojih programa ESF-a plus od 2022. nadalje.
Uskoro će biti dostupno više informacija. U međuvremenu upravljačka tijela i organizacije zainteresirane za sudjelovanje mogu se javiti ovdje: EMPL-ALMA@ec.europa.eu